دیدگاه کارشناسان و مدیران شهری

دلایل فراوانی و ازدیاد سگان ولگرد در بندر بوشهر

افزایش آمار بالای سگهای ولگرد در شهر بوشهر،دلایل متعددی دارد که شهرداری بوشهر برای حل این معضل با مشکلاتی روبروست که نیاز به همکاری سایر نهادها و دستگاهها در این باره احساس می شود

 

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری بوشهر : سگان ولگرد به همراه جوندگان موذی از ناقلان انواع بیماری‌ها در جوامع شهری و روستایی هستند. در بسیاری از کشورهای جهان، مشکلات معدوم سازی و کاستن از جمعیت این جانوران معضل بزرگی برای مدیران شهری به شمار می‌رود. برای مبارزه با این ناقلان بیماری راه‌های گوناگونی را می‌توان برشمرد.
از جمله این روش‌ها اتلاف و پاکسازی مناطق آلوده، زنده گیری و نگهداری در مناطق دوردست و عقیم سازی است. انجام برخی از این شیوه‌ها علاوه بر ناکارآمدی در پهنه‌های وسیع شهری، زیر ساخت‌ها و بودجه کلانی را می‌طلبد که عملا از توان مالی متولیان امر در بسیاری از شهرهای ایران خارج است.

با این حال کاستن از جمعیت این جانوران برای حفظ پاکیزگی، سلامت و بهداشت شهر و شهروندان از ضروریات انکارناپذیر هر شهر و از جمله وظایف مدیران و برنامه ریزان شهری است. برای پی بردن به دلایل فراوانی سگان ولگرد در بندر بوشهر با چند تن از کارشناسان مدیریت شهری بندر بوشهر گفتگو کردیم.

همه این مدیران متفق‌القول یکی از دلایل مهم فراوانی این جانوران در شهر و بندر بوشهر را وجود «مناطق وسیع محصور» در این بندر ذکر کردند. این مدیران معتقد هستند که با شواهد عینی فراوان و ثابت شده‌ای که وجود دارد، بسیاری از این سگان ولگرد که روزها و شب‌ها در مناطق مسکونی بندر بوشهر دیده می‌شوند، محل زاد و ولد و نشو و نمایشان پشت حصارهای بخش‌هایی از شهر مانند اداره بنادر و گمرک، تاسیسات نفتی،شرکت صدرا، فرودگاه و مناطق نظامی است. این جانوران در گوشه‌های دورافتاده و زوایای پنهان این مناطق محصور زندگی و زاد و ولد می‌کنند و برای بدست آوردن غذا به سوی مناطق مسکونی شهر سرازیر می‌شوند.  کارشناسان معتقدند در صورت توجه مدیران بخش‌های یاد شده به این معضل بهداشتی و اهتمام ایشان در جلوگیری از ازدیاد این جانوران در مناطق تحت مدیریتشان، شمار سگان ولگرد در بندر بوشهر بسیار کاهش خواهد یافت.

از دیگر دلایلی که در این گفتگوها مطرح گردید، عدم پایبندی برخی شهروندان در دور نگهداشتن زباله‌های خانگی از دسترس این جانوران است. شهروندانی که زباله‌های خود را در هر ساعت از شبانه روز و در هر نقطه از شهر رها می‌کنند با تأمین غذای سگ‌ها، گربه‌ها، جوندگان موذی و حتی حشرات، ناخواسته کمک بزرگی به ازدیاد نسل و افزایش تعداد این جانوران بیماری‌زا می‌نمایند.

به گفته کارشناسان شهرداری بوشهر،  پیش از این مانند بسیاری از شهرداری‌های کشور، شهرداری بوشهر نیز روش اتلاف و پاکسازی را دنبال می‌نموده است، ولی با ابلاغ دستورالعمل‌هایی که روش زنده گیری و قرنطینه را توصیه و تأکید می‌کنند روند پاکسازی و جمع‌آوری این جانوران از سطح شهر کند شده است، زیرا انجام این روش‌‌ها بسیار وقت گیر و هزینه بر و نیازمند خرید و تهیه ابزار آلات لازم می‌باشد که برخی نیز کمیاب و گرانقیمت هستند (مانند تفنگ بی‌هوشی و ملزومات آن) و نیز ایجاد زیرساخت‌ها و ابنیه‌ای مانند قرنطینه سگان در محلی دور از شهر و استخدام دامپزشک و متخصصان روش‌های زنده گیری یا آموزش دادن افرادی برای بدست آوردن این مهارت‌ها می‌باشد.

بنابراین با همه تلاشی که این شهرداری برای مهار این معضل بهداشتی در سطح شهر انجام می‌دهد، هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد و رفع کامل آن تنها با همکاری همه شهروندان گرامی و نیز مدیران محترم دیگر دستگاه‌های بندر بوشهر میسر خواهد گردید.

پنجره: 

دیدگاه‌ها

خبرنگار

سگان ولگرد!!!!!! واژه درستی نیست و جمع سگ می شود: سگ ها نه "سگان" !!!

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.