نگاهی به وضعیت پسماندی شهری بوشهر/عبدالکریم نیسنی

در این مجموعه یادداشت عبدالکریم نیسنی از روزنامه نگاران قدیمی شهر بوشهر ، به وضعیت پسماند در شهر بوشهر نگاه متفاوتی را به نگارش در آورده است که قسمت نخست آن را با هم می خوانیم:

 

عبدالکریم نیسنی

کیمیاگرانی که شما را از اندوه و افسردگی رها می سازند.

 

اگر چنانچه به شما شهروند عزیز مژده دهند  شهرداری شهر بوشهر موفق به کشف  یک معدن طلای ۱۸ عیار در اطراف شهر بوشهر شده و یک دستگاه ویژه جهت تردد و بازدید از آن راه اندازی نموده اند قطعاً خوشحال خواهید شد  و منتظر بهره برداری از آن خواهید بود تا شهر به رونقی دیگر برسد.

نمی دانیم شما با نگرش به این مقدمه کوتاه شاید با  دید فوری شهروندی می توانید حدس زده باشید از چه و از کجا می خواهیم سخنی به میان آوریم.

اما این معدن گرانبها که سفید است و سیاه اما طلای کثیف در آن نام گذاشته اند که خود یک تعاونی شهری است که تک تک شهروندان در آن مشارکت دارند دارای سهام خانوادگی هستند که با همکاری یک سازمان پیشرفته و مکانیزه و کاملا مهندسی شده شکل گرفته و هدف آن سلامت جامعه  تضمین فردای آیندگان است. از سوی دیگر می شود گفت کمک به  اقتصاد شهری و مقاومتی.

نشانی این معدن در  جنوب شهر به سوی جاده نیروگاه اتمی است که با کیفیت بالا تر  از ۲۴ عیار عده ای در آن مشغول بررسی طلای کثیف هستند که ناشی از زندگی شهری به وجود می آید  تا مجددا به چرخه تولید و مصرف وارد شوند.

اما به همین سادگی نیست زیرا مجموعه ای که دست  اندر کار انجام این معادله و جستجوی اشیای گران بها می باشند به انواع عوارضی مانند آسم، مشکلات ریوی و تنفسی به علت کار در این مکان شهر که می گویند کمک به محیط زیست نیز به شمار می رود  و ساعت ها تحمل سرپا ایستادن در سوز و سرما، شرجی و گرما برای آنها فرقی نمی کنند تابستان باشد یا زمستان  مهم که همه آنها در فصل خاکستری برای به دست آوردن دست آورد های شهری که بدان نیاز ندارند و از خود دفع نمایند قرار دارند برای برداشتن یک گرم از آن ، چه کمرهایی که خم نمی شود. و چه قامت هایی که نمیشکند تا شهروندان به وسیله این زحمت طاقت فرسا در کمال آرامش و آسایش و از همه مهمتر سلامت و تندرستی به سر ببرند.

روی سخن با شما شهروندان  و عابرین پیاده است که بی محابا جوی و کانال آبهای سطحی جلوی مغازه منزل خود را با ریختن کارتن و اشیا که به نظر خود دیگر تاریخ مصرف آن به سر رسیده موجب آزار خلق ا... را فراهم می آورند و افرادی که برای بیرون آوردن آن به زحمت می افتند و خود شاهد هستند هنگام لایروبی کانال های آب انواع شیشه های آب معدنی و نوشابه از دل آن بیرون کشیده می شود.

یا بعضاً شهروندانی که بدون ملاحظه دیگران کیسه های محتوی مواد مصرف شده خانگی را به اطراف  پراکنده می نمایند الا جای ویژه آن.

یا دست فروشان و صاحبان وانت بار های دوره گرد  که با استقرار در یک محل انبوه ای  از بازیافت خود را به جای می گذارند و حاضر به برداشتن آن نیستند.

اما…. البته شهروندانی هم هستند که برای خوراک آن معدن مهم در بیرون شهر، کیسه های در بسته شامل مواد تغذیه کارخانه را به سطلهای ویژه منتقل می نمایند .

حال که برای شما مشخص کردید منظور طلای کثیف و تبدیل آن به طلای سفید همان بازیافت یا مواد اولیه معدن پسماند می باشد ، انتظار داریم شما شهروندان عزیز که دوست دارید در شهری زندگی کنید که از آشفته بازار و پراکندگی زباله و نامرتب بودن خبری نباشد تا از دیدار آن اندوهناک و افسرده نشوید و به روح و روان شما تاثیر منفی نگذارد و شهر را نازیبا نسازد، برحذر باشید.اولین کسانی که در این راستا صدمه می بیند خود ما هستیم و بایستی با این وضعیت افسرده ساز مبارزه کنیم.

زیرا رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند خداوند پاک  است و پاکی را دوست دارد .پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد. کریم است و بخشش را دوست دارد  پس زندگی خود را پاک سازیم.

برچسب ها: 
نوشته های مرتبط: 
پنجره: 

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.